antalya

1- Kuşkonmaz (Tilkisen) Çorbası/ Kaş

Malzemeler (4 kişilik):
Yabani Kuşkonmaz (tilkisen) 2 demet
Un 2 yemek kaşığı Tereyağı
2 yemek kaşığı Et suyu
3 su bardağı Süt
Tuz 1 tatlı kaşığı
Limon servis için 2 adet

Hazırlanışı:
Yabani kuşkonmazların uçlarını, yaklaşık ince parmak boyu uzunluğunda büküp, kıra kıra artık kırılmaz hale gelinceye kadar 2-4 koparınız. Kolayca kırılmayan dip kısımlarını atınız. Kuşkonmazların koparılmış üst kısımlarını yıkayıp, harlı ateşte kaynayan tuzlu suda yumuşayıp diri kalacak şekilde 3-5 dakika haşlayınız. Süzgüde süzülmeye bırakınız. Unu tencereye konunuz. Kısık ateşte karıştırarak hafif sararıncaya kadar kavurunuz. Tereyağını katınız. Unla tereyağını birlikte yağ eriyinceye kadar Kavurduktan sonra tencereye azar azar et suyunu katıp karıştırarak, unu et suyuna yediriniz. Ocağın ısısını orta dereceye getirip, et suyunu kaynatınız ve süt ekleyiniz. Ara sıra karıştırarak kaynatmayı sürdürünüz.  Çorba kıvam tuttuğunda tuzu ve haşlanmış kuşkonmazları katınız.  Birkaç taşım kaynatmadan sonra çorbayı servis kabına aktarıp, limon dilimleri ile birlikte sıcak servis ediniz.

antalya

2- Hibeş

Malzemeler ( 2 kişilik)
Tahin 1 su bardağı
Sarımsak 3 diş
Limon 2 yemek kaşığı
Kimyon 1 tatlı kaşığı
Kırmızı toz biber 1 tatlı çay kaşığı
Tuz 1  çay kaşığı

Hazırlanışı
Çukur bir kap içine tahini, ezilmiş sarımsak dişlerini, kimyonu, kırmızı biberi ve tuzu koyunuz. Çırparak karıştırınız. Limon suyunu azar azar ekleyip karıştırarak tahine yediriniz. Boza kıvamı bir karışım tutturunuz. Hibeşi servis kabına aktarıp, servis ediniz.

antalya

3- Bal Kabağı Dolması

Malzemeler (8 kişilik)
Bal kabağı 4 dilim (boyuna 7-8 cm. kalınlığında dilimlenmiş)
Tereyağı 4 yemek kaşığı
Kuru nane 1 yemek kaşığı
Kırmızı pul biber 1 tatlı kaşığı
Yoğurt 2 su bardağı
Sarımsak 2-3 diş
Tuz 1 tatlı kaşığı

Harç Malzemeleri
Kıyma 300 gram. Soğan (orta boy) 2 adet Sarımsak 3 diş Taze nane ½ demet Maydanoz ½ demet Zeytinyağı 1 kahve fincanı Domates salçası 1 yemek kaşığı Pirinç 1 kahve fincanı Karabiber 1 tatlı kaşığı Tuz 1 tatlı kaşığı Hazırlanışı Harç Hazırlama Rendelenmiş veya diş diş doğranmış soğanları geniş yüzeyli bir tavaya koyunuz. Orta ateşte zeytinyağı ilavesi ile karıştırarak sararıncaya kadar kavurunuz ve kıymayı ekleyiniz. Kıymayı da soğanlarla karıştırarak kavurduktan sonra tavaya ezilmiş sarımsak dişlerini, ince kıyım maydanoz ve naneleri, 1 çay bardağı suda sulandırılmış salçayı, yıkanmış pirinçleri, karabiberi, tuzu katınız. Tüm malzemeyi karıştırınız.

Dolmaları Hazırlama
Bal kabağı dilimlerinin dış sert kabuklarını soyunuz ve her bir dilimi enlemesine 3 eşit parçaya bölünüz. Her bal kabağı parçasını uçlarından kopmayacak şekilde ortadan boylamasına doğru yarınız. Tuzlayıp, biberleyiniz. Yarılmış kısımları hafif kaldırarak açınız ve içine kaşık kaşık harç doldurunuz. Doldurulmuş kabakları fırın kabına yan yana diziniz ve 1 çay bardağı suyu katınız. Fırın kabını folyo kağıdı ile kapatınız. Önceden 180 derece kızdırılmış fırına veriniz. Yaklaşık 45-50 dakika sonra folyo kağıdını alınız ve kabı tekrar fırına veriniz. Yaklaşık 15-20 dakika sonra kabaklar kolayca çatal batıncaya kadar piştiğinde kabı fırından alınız. Kabakları servis kabına alınız. Üzerlerine önce sarımsaklı yoğurdu, sonra da kırmızı pul biber ve nane ile kızdırılmış tereyağını gezdirip servis ediniz.

antalya

4- Kaya Koruğu Salatası

Malzemeler (2 kişilik)
Kaya koruğu 8-10 dal
Sirke 1 kahve fincanı
Sarımsak 1 baş
Kırmızı etli biber  1 adet
Zeytinyağı 1 kahve fincanı
Limon ½ adet
Tuz 1 tatlı kaşığı

Hazırlanışı
Kaya koruğu dallarından yapraklarını koparınız. Yıkayıp hafif ateşte, tuzlu sirkeli suda yumuşayıp, diri kalacak şekilde haşlayınız. Haşladıktan sonra suyunu süzüp, temiz su içinde bekletiniz. Sarımsağın sap kısmını dişler görünecek şekilde kesiniz. Sarımsağı kırmızı biberle birlikte fırına atınız. Biber daha önce pişeceğinden yaklaşık 10 – 15 dakika sonra biberi alınız. Sarımsağı iyice yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Biberin dış zar kabukları ile çekirdeklerini ayıklayınız ve yıkayınız. Yarısını diş diş kıyınız. Kaseye koyunuz. Közlenmiş sarımsağı kök kısmında sıkınız. Krema gibi çıkan içini biberlerin üstüne çıkartınız. Üzerine az tuz, yağ ve limon suyu koyup karıştırınız. Haşlanmış kaya koruklarını servis tabağına alınız. Üzerine zeytinyağı, limon, tuz koyup harmanlayınız. Üstüne kırmızı biberli sarımsağı gezdiriniz ve sevise hazır.

antalya

5- Mantar Böreği / Akseki

Malzemeler (4 kişilik)
Yufka 2 adet
Zeytinyağı 1 kahve fincanı

Harç Malzemeleri
Mantar (kültür) 800 gram
Kırmızı etli biber 2 adet
Taze Soğan (kıyılmış) 1 demet
Karabiber 1 tatlı kaşığı
Maydanoz 1/2 demet
Zeytinyağı  1 kahve fincanı
Tuz 1 tatlı kaşığı

Hazırlanışı
Harç Hazırlama Mantarları ve kırmızı etli biberleri diş diş doğrayıp yıkayınız. Geniş yüzeyli bir tavayı orta ateşte kızdırınız. Zeytinyağı koyunuz. Kızgın yağda taze soğanları karıştırarak öldürünüz ve diş diş doğranmış mantarlar ile kırmızı biberleri katınız. Tüm malzemeyi soteleyiniz. Tuzu, karabiberi ve kıyılmış maydanozları katıp, harcı hazır ediniz.

Börekleri Hazırlama
Hazır yufkaları rulo yapınız ve tam ortadan ikiye kesiniz. Yarı daire şeklindeki yarım yufkayı düz bir zemine koyunuz. Daire çapının üçte bir uzunluğundaki kısmını kaldırıp, üçte ikilik kısmın üstüne katlayınız. Hazırladığınız harcın dörtte birini katlanmış kısmın ortasına koyunuz. Yanlarına taşmayacak şekilde yayınız. Yufkanın alt ve üst kısımlarını kaldırıp, harcın ortasında birleşecek şekilde katlayınız. Sonra da üçte ikilik kısmı kaldırıp, harcın üstüne kapatınız. Uç kısmı ıslatıp, gövdeye yapıştırınız. Böylece dikdörtgen şeklinde bir börek elde etmiş olacaksınız. Aynı işlemleri diğer yarı yufkalar için de yapınız. Hazırladığımız börekleri ocak üstü kısık ateşte kızdırılmış ve yağlanmış teflon tavada alt üst ederek kızartınız. Kızaranları servis tabağına üst üste koyunuz. Servise hazır.

antalya

6- Ekşili Bal Kabağı Yemeği

Malzemeler (6 Kişilik)
Balkabağı (kabuksuz) 1,5 kilo
Kuşbaşı et 500 gram (dana, keçi veya koyun)
Soğan 2 adet
Toz şeker 2 yemek kaşığı
Nohut 1 su bardağı
Tereyağı 2 yemek kaşığı
Karabiber tatlı kaşığı
Limon 1 adet
Maydanoz (ince kıyılmış) ½ demet
Tuz 1 tatlı kaşığı

Hazırlanışı
Kuşbaşı etleri tencereye koyunuz. Kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı pişmeye bırakınız. Balkabağını iri siyah üzüm tanesi büyüklüğünde küp küp doğrayıp, hazır ediniz. Tenceredeki etler kolayca çatal çatal batacak kadar piştiğinde, saldığı suyu çeker gibi olduğunda bir kaşık tereyağını, rendelenmiş soğanları ekleyiniz. Ocağı orta dereceye getirip, soğanları da etlerle birlikte karıştırarak kavurduktan sonra tencereye bal kabaklarını, şekeri, tuzu, limon suyunu ve nohutları ve 1 kahve fincanı sıcak suyunu koyunuz. 3-5 dakika kaynatmadan sonra ocağın altını tekrar kısınız. Tencereyi kapağı kapalı pişirmeye bırakınız. Kabaklar kolayca çatal batacak kadar piştiğinde ikinci kaşık tereyağını, maydanozları ekleyiniz. Yemeği servis tabağına çıkartınız. Üzerine karabiber gezdiriniz. Sıcak servis ediniz.

antalya

7- Kabak Tatlısı ( Antalya Usulü)

Malzemeler (6  kişilik)
Bal kabağı 1.5 kilo
Toz şeker 3 su bardağı
Tahin 1 çay bardağı
Ceviz içi 1 su bardağı

Hazırlanışı
Balkabağı dilimlerinin dış ser kabuklarını ayıklayınız. Her dilimi 3 eşit parçaya bölünüz.  Dilimleri çukur bir kaba koyunuz. Üzerine şekeri gezdiriniz. 24 saat bekletiniz. Bekleme sonucu bal kabakları su salacaktır. Sulanmış bal kabaklarını olduğu gibi  tencereye boca ediniz. Orta ateşe kaynamaya bırakınız. İlk kaynamada ocağın altını az kısınız. Soğutulmuş kabakları servis kabına aktarınız. Üzerine tahin gezdiriniz. Cevizleri serpiştirip servis ediniz.