Antalya Rotaları

Şehiriçi Rotası

Antalya Müzesi – Hadrian Kapısı (Üç Kapılar) – Yat Limanı – Yivli Minareli Cami
Karatay Medresesi – Karaalioğlu Parkı – Hıdırlık

Antik Rota

Xanthos-Letoon – Patara Antik Kenti – Simena Antik Kenti – Myra Antik Kenti – Arykanda Antik Kenti
Limyra Antik Kenti – Olympos Antik Kenti – Phaselis Antik Kenti – Termessos Antik Kenti
Perge Antik Kenti – Aspendos Antik Kenti – Side Antik Kenti

Kumsal Rotası

Patara – Kaputaş – Adrasan – Çıralı – Konyaaltı – Lara – İncekum – Kleopatra

Trekking Rotaları

Eşsiz sahilleri, ulu dağları ve bakir ormanlarıyla Antalya, trekking için bir cennet. Şehrin dört bir yanında kendi rotanızı yaratmanız çok mümkün. Kendi yaratabileceğiniz rotaların yanı sıra Antalya, dünyaca ünlü trekking rotalarına da ev sahipliği yapıyor. O rotalardan en bilinen üç tanesi ise Likya Yolu, St. Paul Rotası, Pisidia Mirası Rotası.

Likya Yolu

Likya Yolu, Muğla’nın doğusundan başlıyor ve doğuya doğru ilerleyip Antalya sınırlarına giriş yapıyor. Toplamda 500 km uzunluğundaki rota, tabelalarla işaretlenmiş durumda ve dünyanın her tarafından trekking tutkunlarını ağırlıyor.

St. Paul Rotası

St. Paul, Hıristiyanlığın Batı Avrupa topraklarına yayılmasını sağlayan bir din büyüğü olarak tanınıyor. St. Paul Rotası ise St. Paul’ün Avrupa’ya göç ettiği yolu takip ediyor. Perge Antik Kenti’nden start olan rota, Antalya Havalimanı yakınlarından geçerek Torosları aşıyor ve Antalya sınırlarının dışına, Isparta’ya taşıyor.

Pisidya Miras Rotası

Pisidya, Torosların eteklerinde konumlanan antik bir bölge olarak küçük ve büyük onlarca antik kente ev sahipliği yapıyor: Sagalassos, Termessos, Pisidya Antioch, Kremna, Adada, Selge, Pednelissos, Amblada, Anabura, Tymriada, Ariassos, Pityassus… 350 km uzunluğundaki Pisidia Miras Rotası ise bu şehirlerin içinden geçiyor.

Kaya Tırmanışı Rotaları

Dağların denize paralel olarak uzanması ve Akdeniz dalgalarıyla aşınması sonucunda, Antalya’da onlarca kayalık dağ oluşmuş. Dolayısıyla Antalya, kaya tırmanışı yapmak için Türkiye’deki en ideal şehirlerden bir tanesi.

Antalya’nın en bilinen kaya tırmanışı alanı Geyikbayırı. Antalya’nın şehir merkezinin yalnızca birkaç km doğusunda, Konyaaltı ilçesinde yer alan Geyikbayırı, 700’e yakın kaya tırmanışı rotasına sahip. Üstelik çevrede kamp yapmak için de çok uygun yerler var!

Geyikbayırı’nın yanı sıra Antalya’da Olympos Antik Kenti yakınlarında, Çitdibi’nde, Akyarlar’da ve Karataşlar’da onlarca kaya tırmanışı rotası sizleri bekliyor.

Bisiklet Rotaları

Antalya, yılın 12 ayı güneşli bir kent olması itibariyle, herkesin dört mevsim bisiklet sürebileceği bir şehir. Üstelik hem yol hem dağ hem de elektrikli bisiklet rotalarına sahip. Antalya’daki bisiklet rotalarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğlencenin Nirvanası - Antalya

BLOG

antalya kaleiçi liman

Antalya Rotaları

ANTALYA ROTALARIŞehiriçi RotasıAntalya Müzesi – Hadrian Kapısı (Üç Kapılar) – Yat Limanı – Yivli Minareli CamiKaratay Medresesi – Karaalioğlu Parkı – HıdırlıkAntik RotaXanthos-Letoon – Patara Antik Kenti – Simena Antik …

antalya aktiviteler

Yapmadan Dönme

YAPMADAN DÖNMEAntalya’yı tamamıyla keşfetmek için yapacağınız liste muhtemelen 10’dan çok daha fazla maddeye sahip olacak. Bu 10 madde, onlarca seçenek arasından yapılmış bir seçki, dilediğiniz gibi ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz!Patara …